Forum Inspektorów Ochrony Danych

Niezależne, samorządne i wolne miejsce wirtualnych spotkań Administratorów Bezpieczeństwa Informacji i przyszłych IOD


  • Index
  •  » ABI
  •  » słuzba zdrowia w placówce

#1 17.10.2016 22:03:09

 aBIgata

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 16.10.2016
Punktów :   

słuzba zdrowia w placówce

Znalazłam taką informację n/t udostępniania danych np. przez szkołę przychodni (pod artykułem w komentarzach - bodajże drugi wątek)

http://odo.com.pl/zbliza-sie-nowy-abi

Offline

 

#2 08.03.2017 13:46:19

Ania

ABI

Zarejestrowany: 05.05.2016
Punktów :   

Re: słuzba zdrowia w placówce

Po przeanalizowaniu sytuacji „ze swojego podwórka” stwierdziłam, że świadczenia zdrowotne i profilaktyczne na rzecz dzieci wykonywane są na podstawie umowy zawartej między przychodnią (spółdzielnią pielęgniarską itp.) świadczącą tego rodzaju usługi a NFZ. Kartoteki zdrowotne zawierające dane osobowe i dane wrażliwe jednocześnie, zostały przyniesione przez pielęgniarkę z przychodni i tam też trafiły po zakończeniu umowy na świadczenie ww. usług. Ze swej strony w gabinecie zapewniliśmy szafę ogniotrwałą, zamykaną, aby umożliwić właściwe przechowywanie danych osobowych wynajmującym gabinet szkolny. Był to jednak bardziej gest dobrej woli niż obowiązek, gdyż jako placówka nie jesteśmy ani administratorem, ani też nikt z pracowników nie przetwarza tych danych. Nie mamy też wpływu ani wiedzy na temat tego w jakim zakresie są one przetwarzane i komu udostępniane.
Problem jednak pojawi się z dniem 1 września, gdzie w Ustawie Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. w art. 68 ust 11 (Dz. U. z 2017, poz. 59) dyrektorowi placówki oświatowej dodano jeszcze jedno zadanie:
„Współpracuje z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą, sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, w tym UDOSTĘPNIA IMIĘ, NAZWISKO I NUMER PESEL UCZNIA CELEM WŁAŚCIWEJ REALIZACJI TEJ OPIEKI”.
Wydaje mi więc, że w stanie prawnym, który będzie obowiązywał od 1 września 2017 r.  będziemy musieli usankcjonować to w jakiś sposób na piśmie.

Offline

 

#3 08.10.2017 18:41:26

MaciekRz

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 08.10.2017
Punktów :   

Re: słuzba zdrowia w placówce

A czy nie jest tak, że najpierw rodzice muszą zgodzić się na objęcie opieką swojego dziecka w szkole, wypełniają taką zgodę i na jej podstawie (w niej są wszyskie dane dziecka ) pielegniarka do której trafiają te zgody obejmuję je opieką zdrowotną. Czyli my jako szkoła podajemy tylko imię i nazwisko ucznia przyjętego do I klasy

Offline

 
  • Index
  •  » ABI
  •  » słuzba zdrowia w placówce

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.darkwow.pun.pl www.slownik.pun.pl www.fmrev.pun.pl www.fenixclan.pun.pl www.transformersforum.pun.pl