Forum Inspektorów Ochrony Danych

Niezależne, samorządne i wolne miejsce wirtualnych spotkań Administratorów Bezpieczeństwa Informacji i przyszłych IOD


#1 27.04.2017 16:42:39

 gatthaca

Nowy użytkownik

Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 23.10.2016
Punktów :   

Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Na jednym ze szkoleń dla ABI'ch prowadzonym przez firmę BM Format, przekazano nam zestaw wzorów dokumentacji - między innymi "Księgę Rejestrową" załącznik do „Rejestru Zbiorów”.

Zawiera ona wpis o dacie założenia zbioru, administratorze danych, podstawie prawnej, zakresie zbieranych danych itp. Taką księgę założyłam do każdego zbioru, który zgłaszaliśmy w GIODO.
Teraz zastanawiam się, czy mam taką księgę prowadzić również dla zbiorów, których szkoła nie musi zgłaszać do GIODO. W sumie myślę, że powinnam - ale nie znalazłam nigdzie potwierdzenia, żeby tak zrobić.

Ponadto w związku z aktualnym ostatnio tematem monitoringu także nasuwają mi się pytania:
- czy jeśli nagranie zapisywane jest na więcej niż 72godz (co rekomenduje GIODO) na serwerze zewnętrznym/dysku to należy ten zbiór rejestrować w GIODO? Nagrania dostępne są po za logowaniu się na stronie internetowej, można je zapisać na dysku. W sumie jeśli w szkole jest ABI to taki zbiór jest zwolniony ze zgłoszenia?

Czy mogę prosić Was o podpowiedź w tym temacie?? Z góry dziękuję!

Offline

 

#2 28.04.2017 12:30:11

 peterix

Administrator

91768
Zarejestrowany: 15.12.2014
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Nie ma czegos takiego jak księga zbiorów.  Zgodnie z przepisami każdy administratora danych (choć może to wykonywać ABI) musi prowadzić wykaz zbiorów danych osobowych.  Co ma w nim byc mówiłem na szkoleniu a opisane jest w zarządzeniu.  W tym wykazie rejestrujemy wszystkie zbiory zawierające dane osobowe.  Z wykazu sporządzamy rejestr zbiorów danych osobowych i w nim ujawniamy tylko te zbiory, które podlegałyby obowiązkowi rejestracji gdyby w jednostce nie było ABI.  W zasadzie do GIODO zgłaszamy wtedy tylko te zbiory, ktróre zawierają tzw dane wrazliwe i nie są zwolnione z rejestracji.

Offline

 

#3 15.05.2017 22:46:58

 gatthaca

Nowy użytkownik

Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 23.10.2016
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Dziękuję za odpowiedź, sprawa rejestru zbiorów trochę mi się wyjaśniła.

Ale nadal zastanawiam się czy zgłosić do GIODO zbiór Monitoring.
Jeśli wizerunek to nie dane wrażliwe, a w jednostce jest ABI.

Pozdrawiam,
Gosia

Offline

 

#4 16.05.2017 10:48:29

 peterix

Administrator

91768
Zarejestrowany: 15.12.2014
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Nie nie zgłaszać ew. zapisać w wykazie zbiorów i w rejestrze zbiorów

Offline

 

#5 05.09.2017 20:11:37

Sabina

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 20.10.2016
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Monitoring w szkołach.
U mnie w szkole monitoring był i teraz został jeszcze zainstalowany na warsztatach szkolnych. Więc zmiany w dokumentach:(  W poszukiwaniu informacji napotkałam na raport z kontroli szkół wykonywanych przez NIK https://www.nik.gov.pl/plik/id,12900,vp,15308.pdf  - polecam lekturę.

NIK zarzuca szkołą że zbiór nie został zgłoszony do GIODO, że brak informacji w statucie szkoły o monitoringu, że teren szkoły jest niepoprawnie oznaczony i wiele innych zarzutów. Na pewno musi być opisana procedura wykorzystywania monitoringu i opisany zbiór oraz potwierdzenie że rodzice i uczniowie o tym wiedzą.

GIODO umieścili wskazówkę :https://www.youtube.com/watch?v=0n_OiYV_x-o&feature=youtu.be
na końcu Pan Król z GIODO odpowiada na pytanie czy zgłaszać. TAK ZGŁASZAĆ.

Dalej na stronie portal oświaty znalazłam informację:
Na stronie https://www.portaloswiatowy.pl/analizy- … 14000.html
wyszukałam informacji, że jeżeli jest abi to nie zgłaszamy do Giodo pod warunkiem że nie ma tam danych wrażliwych.

Podsumujmy GIODO mówi tak, NIK mówi tak, portal oświata mówi tak jak są dane wrażliwe.

Co o tym sądzicie?

Offline

 

#6 07.09.2017 11:35:50

Ania

ABI

Zarejestrowany: 05.05.2016
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Pani Sabino, przeczytałam raport NIK i pragnę zwrócić Pani uwagę, że nie znalazłam tam nigdzie zapisów czy w placówkach tych powołano Administratora Bezpieczeństwa Informacji, co ma istotny wpływ na zarzut zgłoszenia lub nie zgłoszenia zbioru: Monitoring wizyjny. Jak znam życie to pewnie ich nie było, więc zbiory te podlegały zgłoszeniu. Podzielam zdanie Administratora forum: Jest ABi - nie zgłaszamy do GIODO, ale ujmujemy jako zbiór danych z "całymi konsekwencjami". Nie ma ABI - zgłaszamy do GIODO.

Pozdrawiam,
Anna Pielok

Offline

 

#7 15.02.2018 16:23:24

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Re: Zbiory zwolnione z rejestracji - jak prowadzić ewidencję

Szanowni Państwo,

Ciągle się zastanawiam, dlaczego Wy wszyscy zrobiliście sobie tyle pracy i stworzyliście rejestr zbiorów dla wszystkich swoich zbiorów (dzisiaj na szkoleniu o tym mówiliśmy), a nie tylko tych, które kiedyś musielibyśmy zgłaszać do GIODO, a później zostaliśmy z tego zwolnieni? Przecież jako szkoła mamy raptem dwa lub trzy zbiory, które powinny się znaleźć w naszym rejestrze... nie dajemy tam zbiorów z danymi uczniów, pracowników itp.
Teraz rozumiem, macie mniej pracy do maja, ale dotychczas...

Pozdrawiam,
Marta

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.chorzaots.pun.pl www.dragonballarena.pun.pl www.my-fantasy-online.pun.pl www.zreczni.pun.pl www.ptstruckers.pun.pl