Forum Inspektorów Ochrony Danych

Niezależne, samorządne i wolne miejsce wirtualnych spotkań Administratorów Bezpieczeństwa Informacji i przyszłych IOD


#1 16.03.2018 14:14:32

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Wicedyrektor Inspektorem

Dzisiaj trafiła do mnie w zasadzie przypadkowo informacja, jakoby zgodnie ze stanowiskiem GIODO wicedyrektor szkoły nie mógł być IOD, z racji konfliktu interesów.
Czy ktoś z Państwa zna konkrety zagadnienia? Ewentualnie bardzo proszę o linka, pod którym owo stanowisko przedstawiają. Czy jest to ZAKAZ czy jedynie "sugeruje się, aby wice nie był IOD"?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam,
Marta Kwaśny

Ostatnio edytowany przez Marta Kwaśny (16.03.2018 14:25:31)

Offline

 

#2 17.03.2018 02:40:03

 peterix

Administrator

91768
Zarejestrowany: 15.12.2014
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

No cóż Pani Marto tak zostało powiedziane na szkoleniu dla ABI/IOD w GIODO.  - twierdzą że to jest konflikt interesów.  Osobiście uważam, że trzeba by zajrzeć do zakresów obowiązków ale jak się tak głębiej zastanowić to stanowisko GIODO, nie jest takie znowu pozbawione sensu.

Offline

 

#3 18.03.2018 15:03:27

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Witam serdecznie Panie Piotrze,

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że  to nie jest stanowisko oficjalne.
Mam wrażenie, że na obecnym etapie potrzeba zamiany wicedyrektorów ABich na całkiem "swieżych" IOD przyniesie więcej szkód, niż doszukiwanie się konfliktu interesów. Ale tak, to prawda, warto w tej sytuacji przyjrzeć się zakresowi obowiązków.

Dziękuję i pozdrawiam,
Marta Kwaśny

Offline

 

#4 18.03.2018 22:13:08

Ania

ABI

Zarejestrowany: 05.05.2016
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Witam

Pani Marto, ja byłam w Warszawie i to nie jest nieoficjalne stanowisko tylko coś co wynika wprost z zapisów wytycznych Grupy art. 29 ws. Inspektorów Ochrony Danych. Proszę zajrzeć do nich i sama Pani wyciągnie takie wnioski. Są one dostępne na stronie GIODO. Wicedyrektor to ktoś, kto w pewnych okolicznościach staje się administratorem danych, a zatem pełnienie jednocześnie funkcji IOD się wzajemnie wyklucza. Nie zgadzam się zupełnie z Piotrem, że należy zajrzeć do przydziałów czynności, bo to nic nie zmieni. Stanowisko jest stanowiskiem i tyle. To stanowisko kierownicze i pełnienie jednocześnie funkcji IODa nie jest możliwe. Mając jednak duży szacunek do wykonanej przez Państwa pracy być może rozwiązaniem tego problemu byłaby "zamiana", czyli pełnienie funkcji IODa w innej placówce, w której nie pełni się funkcji wicedyrektora. Analiza przydziałów zadań wchodzi w grę tam gdzie już samo stanowisko nie wyklucza bycia IODem, choć mogą zaistnieć w przydziałach takie zapisy, które mimo wszystko wykluczą pełnienie takiej funkcji.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Pielok

Offline

 

#5 19.03.2018 20:57:29

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Pani Aniu,
Przepraszam, bo szczerze przyznaję, że nie wgryzałam się jeszcze w temat, ale gdzie jest napisane, że IODem nie może być osoba zajmująca stanowisko kierownicze? Ja wiem, pewnie mnie Pani teraz zastrzeli kilkoma przepisami, ale mimo to ... bardzo proszę strzelać

Pozdrawiam,
Marta

Offline

 

#6 19.03.2018 21:08:40

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Wg Grupy Art 29 : Wymóg niepowodowania konfliktu interesów jest ściśle związany z wymogiem wykonywania zadań w sposób niezależny. I choć DPO mogą posiadać inne zadania i obowiązki to jednak te nie mogą powstania konfliktu interesów. Oznacza to, że DPO nie może zajmować w organizacji stanowiska pociągającego za sobą określanie sposobów i celów przetwarzania danych.
Jednak wicedyrektor, zastępując dyrektora, nie określa sposobów i celów przetwarzania danych, jeśli ustalą, że nie ma tego robić ...

Offline

 

#7 20.03.2018 07:20:13

Ania

ABI

Zarejestrowany: 05.05.2016
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Skora tak Pani uważa Pani Marto .....

Offline

 

#8 20.03.2018 21:00:16

Marta Kwaśny

Użytkownik

Zarejestrowany: 07.03.2017
Punktów :   

Re: Wicedyrektor Inspektorem

Tak, póki co tak uważam, ale jak przyjdzie co do czego, to ja się ze wszystkiego wycofam ... I się poddam ... na wszelki wypadek! Dobrego dnia!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.cs-krwawaarena.pun.pl www.narutokage.pun.pl www.plemionanet.pun.pl www.pbfy.pun.pl www.drakenmag.pun.pl